Výběr talentů

AŠSK významně přispívá k výběru talentovaných dětí. Jak to funguje? Jedná se o přirozený výběr na úrovni základních škol. Můžeme říci, že našich programů se účastní ročně skoro 2.000 ZŠ z celkového počtu 4.200, dáůe pak ještě více než 750 středních škol. Celkový počet dětí zapojených do naší činnosti je více než 300.000 ročně. Tyto děti jsou vybírány se svým souhlasem k reprezentaci vlastní školy v různých sportovnch odvětvích. Okresních, regionálních i celostátních akcí se účastní zástupci sportovních klubů, kteří oslovují talentované děti.

Dlouhodobě se ukazuje, že prakticky všichni reprezentanti České republiky prošli některou z našich soutěží. Jejich sportovní odvětví, v kterém se prosadily, není vždy shodné s úspěchy v mládí, některé sporty ani děti neprovozují. Úspěch ve sportu je souladem genetických předpokladů, zdraví, dobrého vedení a osobnostních vlastností podpořených určitou mírou náhody.

Jsme maximálně schopni s vysokou pravděpodobnosti vyloučit některé konkrétní tradiční sporty, kde se jedinci podobných charakteristik jako Vaše dítě nikdy neprosadily, ale většinou se to týká extrémních případů (dvoumetrový chlapec nebude pravděpodobně úspěšný v gymnastice či skocích na lyžích).

Víme, že za posledních 15 let vzniklo velkou množství nových sportů, jejich klonů, nových disciplín i soutěží. Pro úspěch je důležitější ochota pracovat, zlepšovat se, než samotné nadání, pokud jsem ochoten upravit výběr sportu či disciplíny v souladu s vlastními předpoklady.

S námi se nemusíte bát, že by si Vašeho dítěte nikdo nevšiml a výběrem školního sportu ho trvale připravíte o šanci být jednou na olympijských hrách. A naopak se nemusíte bát, že budeme Vaše přetěžovat.