Výběr sportu

Výběr sportu je tak trochu zodpovědnost rodičů. Malé dítě bez podpory rodičů (doprovod na tréninky, příspěvky v klubu a další) může jen velmi obtížně trénovat ve vysněném klubu. Kde neudělat chybu?

Neznásilňujte své dítě svýni ambicemi. Pro dítě v 5-8 letech je zpravidla nejdůležitější dělat stejný sport jako jejich kamarádi. Společná činnost, první vítězství, góly, smutky z porážek vytvářejí celoživotní přátelství, ale i celoživotní vztah ke sportu. Pokud bude dítě postaveno do cizího prostředí (chladný přísný trenér, konkurence mezi dětmi, tlak na výsledky apod.), bude vše složitější. Až na výjimky, kdy je nutné začít velmi brzy (sportovní gymnastika, lední hokej apod.), je pro děti do 10-11 let důležité projít více sportovních odvětví, disciplín nejlépe v jednom klubu/tělovýchovné jednotě. Výběr sportu pak půjde ruku v ruce s vytvořenými přátelstvími i nadáním, které děti ve vyšším věku již sami rozpoznají. Při tréninku ve více klubech bude zejména nadané dítě v nepříjemné tlaku na rozhodnutí se pro jeden sport. Nezvyšujte sami tlak na jejich rozhodnutí, ani ho nedělejte za ně. Nabídněte dětem trpelivý a uvážlivý přístup.

Vyzkoušenou cestou je pak školní sport jako dostupná mimoškolní aktivita, pestrý program a školní soutěže, spolužáci a známé prostředí, minimalizují některá naznačená rizika. Školní sport je však limitován a mimořádné talenty nemusí program uspokojit.