Soutěže organizované AŠSK jsou otevřené pro všechny základní a střední školy (dle vypsaných kategorií). Na soutěže se přihlašují jednotlivé školy (nikoli žáci). Soutěží vždy družstva sestavená z žáků jedné školy. Celkem se ročně soutěží zúčastní véce než 400.000 žáků a studentů.

K účasti v soutěži není nutné být členem AŠSK. Jednotlivá kola soutěží koordinují okresní a krajské rady AŠSK ČR podle informací zveřejněných v brožuře Veřejně prospěšné programy AŠSK ČR na daný školní rok a Věstníku MŠMT. Elektronická verze je k nahlédnutí zde.

Při organizaci školních sportovních soutěží je důležitá spolupráce se samosprávnými a státními orgány na všech úrovních, zvláště s krajskými úřady všech krajů v ČR.

Soutěže jsou sdruženy do několika celků. Největším je nyní Sportovní liga ZŠ - Pohár ministra školství, která je určena pro starší žáky základních škol. Některé soutěže jsou sdruženy do Poháru AŠSK. Další podstatnou a rozvíjející se částí jsou soutěže s partnerem

AŠSK je partnerem ČOV a spolupořadatelem Sazka olympijského víceboje. Dvě významné sportovní akce probíhájící pro žáky škol AŠSK nepořádá a to Olympiádu dětí a mládeže a Odznak všestrannosti olympijských vítězů, kdy pořadatelem je Český olympijský výbor.

V květnu 2017 hostí Praha celosvětové finále fotbalového turnaje školních klubů s účastí více než 500 žáků. České republice dále bylo přiděleno pořadatelství v roce 2018 ve světovém volejbalovém finále v Brně.